Samsung 50CU7700 50 inch Crystal 4K UHD Smart TV
- Status: In Stock
- Brand: SAMSUNG
- Model: 50CU7700
- SKU: 50C77
Key Features
- Model: 50CU7700
- Crystal Display and HDR, 178 ° Viewing Angle
- Adaptive Sound & Q Symphony
- Multiple Voice Assistant with One Remote Control
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
| Main Features | |
| Refresh rate | 50hz |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 50" |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Response Time | 3.5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| Operating System | Tizen™ Smart TV |
| Connectivity | |
| USB | 1 |
| HDMI | 3 |
| Bluetooth | Yes (BT5.2) |
| Wi-Fi | YES |
| LAN | YES |
| Audio | |
| Speaker System | Dolby Digital Plus
MS12 2ch Blutooth Audio Yes Speaker Type 2CH |
| Audio Output | 20W |
| Power | |
| Power Supply | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | 125 Watt |
| Auto Power Off | YES |
| Auto Power Saving | YES |
| REMOTE | |
| Bluetooth | Yes (TM2360G (BD, LK, NP) |
| IR SENSOR | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimension (L x W x H) | Package Size (WxHxD)
1264 x 780 x 150 mm Set Size with Stand (WxHxD) 1116.8 x 719.1 x 250.2 mm Set Size without Stand (WxHxD) 1116.8 x 644.2 x 59.9 mm Stand (Basic) (WxD) 1009.8 x 250.2 mm VESA Spec 200 x 200 mm |
| Weight | 11.60 kg |
Samsung 50CU7700 50" Smart TV comes with Crystal Display and HDR, Adaptive Sound & Q Symphony, and Multiple Voice Assistants with One Remote Control. It has PurColor features, it makes watching films feel almost like you're there. This Tv expresses a huge range of colors for optimal picture performance and an immersive viewing experience. It enables the Smart TV to express a huge range of colors for optimal picture performance, and an immersive viewing experience. With the Powerful 4K upscaling ensures you get up to 4K resolution. You'll also experience more lifelike color expressions due to its sophisticated color-mapping technology. In this Samsung television, High Dynamic Range increases the range of light levels on your TV, and also you can enjoy an enormous spectrum of colors and all the visual details, in even the darkest scenes. Also, it has a motion Xcelerator, Experiencing a clear picture and performance because it automatically estimates and compensates frames for the source of contents. Besides, Samsung 50CU7700 50" Smart LED TV features like Q-Symphony, Surround yourself with sound from the TV and soundbar orchestrated in harmony. Q Symphony uniquely allows TV and soundbar speakers to operate simultaneously for better surround effects without muting TV speakers. It's A sleek and elegant design that draws you to the purest picture. Crafted with an effortless minimalistic style from every angle and a boundless design. This Samsung 50CU7700 50" Crystal 4K UHD Smart TV Official Warranty: Parts 01 Year, Panel 2 Years & Service 10 Years. (Samsung Warranty Card must be kept for warranty claims.)
Key Features:
- 50-inch 4K UHD Display (3840 x 2160)
- Crystal Processor 4K for enhanced picture quality
- Dynamic Crystal Color and HDR10+ for vivid colors and contrasts
- Tizen OS with access to popular streaming services
- Built-in Voice Assistants (Bixby, Alexa, Google Assistant)
- Motion Xcelerator and Auto Low Latency Mode (ALLM) for gaming
- Multiple HDMI and USB ports, Wi-Fi, Bluetooth support
- Sleek design with slim bezels
Upgrade your home entertainment with the Samsung 50CU7700 and enjoy a brilliant visual experience.
What is the price of Samsung 50CU7700 50" Crystal 4K Smart TV in Bangladesh?
The latest price of Samsung 50CU7700 50" Crystal 4K Smart TV in Bangladesh is 57,000৳. You can buy the Samsung 50CU7700 50" Crystal 4K Smart TV at best price from our website or visit our showrooms.